ՀՀ ԱԺ երեք խմբակցությունների մի խումբ կին պատգամավորներ մայիսի 13-ին տեսակապի միջոցով զրուցել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի եւ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերի հետ:
Վիրտուալ հանդիպման մասնակիցները քննարկել են ԱՄՆ կառավարության աջակցությունը COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում, ինչպես նաեւ ընդգծել այդ ճգնաժամին Հայաստանի արձագանքման գործում առաջնորդ կանանց կարեւոր դերը:
Մասնակիցները համաձայնել են առաջիկայում պարբերաբար հանդիպել՝ հաղորդակցվելու եւ միասին օժանդակելու Հայաստանի քաղաքական ասպարեզում կանանց հաջողությանը:
Հանդիպումը կազմակերպել էր Ազգային ժողովրդավարական Ինստիտուտը՝ «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» (SEPPA) ծրագրի շրջանակում:

Representatives of NA Factions Talked with the U.S. Ambassador to Armenia and the Director of the USAID Armenia Mission
On May 13, a group of female deputies of the RA NA three factions talked through video call with the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the RA  Lynne Tracy and the USAID Armenia Mission Director Deborah Grieser.
The participants of the virtual meeting discussed the support of the U.S. Government in the fight against COVID-19 pandemic, as well as underlined the leader women’s important role in response of Armenia in that crisis.
The participants agreed to meet regularly in the near future for communicating and assisting together the women’s success in the political sphere of Armenia.
The National Democratic Institute (NDI) organized the meeting in the framework of the program Strengthening of Electoral Processes and Political Accountability (SEPPA).